Rozwód z orzeczeniem o winie – co to takiego?

Rozwód z orzeczeniem o winie – co to takiego?

Rozwód można przeprowadzić na dwa sposoby: z orzekaniem o winie i na zgodny wniosek małżonków. W tym artykule opiszemy, co to jest rozwód z orzeczeniem o winie – co daje? Ile kosztuje? Kiedy warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy!

Rozwód z orzekaniem o winie – co daje?

Jeżeli któryś z małżonków jest winny rozpadowi małżeństwa, druga strona może złożyć pozew o rozwód z orzekaniem o winie. Wina w rozwodzie będzie jednak udowadniania na sali sądowej, przez co przebieg procesu jest dłuższy.

Rozwód z orzekaniem o winie jest również droższy od tego bez orzekania o winie którejś ze stron. Poza uwzględnieniem wynagrodzenia adwokata, powód lub powódka muszą ponieść jednorazowy koszt opłaty sądowej w wysokości 600 złotych. Jeżeli sprawa zakończy się pozytywnie i sąd orzeknie, że to strona przeciwna jest winna trwałemu rozkładowi pożycia – opłatą zostanie obarczony winny, a środki wrócą do powoda.

Co może być powodem złożenia wniosku o rozwód z orzeczeniem o winie? Chociaż sytuacji, które mogą doprowadzić do rozpadu pożycia małżonków, jest naprawdę wiele, do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • zdradę,
  • nałogi,
  • oziębłość emocjonalną,
  • przemoc domową – psychiczną i fizyczną.

Warto podkreślić, że powyższe trzeba będzie w sądzie udowodnić. Do udokumentowania winy małżonka niezbędne będą zatem: zdjęcia, nagrania, dokumenty, billingi, a także zeznania świadków.

Co daje udowodnienie winy małżonka i uznanie go przez sąd za winnego? Zdarza się, że podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie jest w takiej sytuacji korzystniejszy dla powoda lub powódki. Poza satysfakcją z udowodnienia winy męża lub żony możnarównież uzyskać np. alimenty na siebie (nie tylko na dzieci).

Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku

To jeszcze nie wszystko, o czym musisz pamiętać, decydując się na rozwód z orzeczeniem winy. Podział majątku przy rozwodzie z orzeczeniem o winie jest możliwy, ale pod warunkiem, że obie strony są co do niego zgodne. Niestety w praktyce, przy dużym konflikcie zdarza się to niezmiernie rzadko. W takiej sytuacji sąd ma prawo odmówić rozstrzygnięcia sprawy majątkowej w trakcie rozwodu. Zazwyczaj finalizacja podziału majątku odbywa się w sądzie podczas osobnego procesu.

Podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie, już po udowodnieniu winy małżonka i orzeczeniu sądu o rozwodzie, może być nierówny. Większa część majątku wspólnego może być wówczas zasądzona na korzyść powoda lub powódki.

Orzekanie o winie a alimenty

Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie to tylko jedna z kwestii, które należy sformalizować. Kolejną z nich jest ustanowienie alimentów. W trakcie rozwodu z orzekaniem o winie podobnie jak w przypadku rozwodu bez dochodzenia winy, sąd zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro małoletnich dzieci. Jeżeli rodzice nie ustalą np. opieki naprzemiennej, konieczne jest wnioskowanie o alimenty.

Co ważne, przy orzekaniu o winie alimenty mogą przysługiwać również byłemu mężowi/żonie, którzy nie przyczynili się rozpadowi małżeństwa, a których jakość życia po rozstaniu może ulec zmianie na gorsze.

Jeżeli przygotowujesz się właśnie do rozwodu i interesują Cię takie zagadnienia, jak np. rozwód z orzeczeniem winy a podział majątku, czy alimenty – zachęcamy do kontaktu! Służymy fachowym wsparciem doradczym na każdym z etapów procesu rozwodowego. Sprawdź pełną ofertę: adwokat Lublin. Do naszych licznych specjalizacji, zaliczane jest prawo rodzinne, od lat z empatią i sukcesami prowadzimy rozwody naszych klientów, przygotowujemy wniosku, pozwy, prowadzimy konsultacje. Zachęcamy do kontaktu!

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska