Ile trwa sprawa rozwodowa?

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Ile trwa rozwód?Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób zastanawiających się nad podjęciem takiego kroku. Długość postępowania rozwodowego zależy od wielu różnych czynników. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy m.in.: ile trwa sprawa rozwodowa i co na to wpływa.

Ile czeka się na rozwód? Podpowiadamy

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa sprawa rozwodowa. Wiele z nich kończy się już na pierwszej rozprawie; zdarza się jednak, że pozew o rozwód może być w sądzie przez rok, a nawet kilka lat. Od czego to właściwie zależy? Przede wszystkim od komunikacji między małżonkami. Zdarza się bowiem, że oboje są zdecydowani na rozstanie, zatem najlepszym rozwiązaniem jest wówczas rozwód za porozumieniem stron. Może on trwać nawet jedną rozprawę, w czasie której sąd jednoznacznie stwierdza rozwiązanie małżeństwa. Na taki rozwód bez orzekania o winie czeka się zwykle kilka miesięcy. Nawet posiadanie wspólnych małoletnich dzieci nie komplikuje zbytnio tego przypadku, pod warunkiem że obie strony są w stanie wypracować zgodność w tej sprawie.

Sytuacja znacząco komplikuje się w przypadku niemożności ustalenia poszczególnych aspektów rozstania w sposób konkretny. Jak długo trwa rozwód w takim przypadku? Rozwód z orzekaniem o winie może być naprawdę trudny, a wyrok rozwodowy uzyskuje się niekiedy nawet po kilku latach!

Jak długo trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Sprawa o rozwód bez orzekania o winie jest zazwyczaj dość prosta. Sąd jednoznacznie zatwierdza bowiem rozkładu pożycia małżeńskiego i zgodnie z prawem je rozwiązuje. Czas trwania sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie jest jednak znacznie bardziej wydłużony. Jak wygląda taki rozwód i ile trwa? Rozprawa rozwodowa tego typu musi bowiem uwzględniać świadków. Ich zeznania sprawiają, że poszczególne rozprawy sądowe trwają znacznie dłużej. Istotną kwestią jest również podział majątku oraz ewentualna konieczność podzielenia opieki nad dziećmi. Sąd w takiej sytuacji musi także zasądzić alimenty, jak również zdecydować o tym, jak będą wyglądały kontakty z dziećmi po każdej ze stron w przypadku rozwiązania małżeństwa. 

Nie zawsze jednak rozwód z orzekaniem o winie trwa tak długo. W niektórych przypadkach przesłuchania świadków nie są wcale konieczne – współmałżonek może na przykład całkowicie zrezygnować z tej formy. Orzeczenie rozwodu dokonywane jest przez sąd, w którym złożono wniosek o rozwód. 

Warto od razu zaznaczyć, że do postępowania rozwodowego warto odpowiednio się przygotować i zapewnić sobie profesjonalną pomoc prawną. Dobrym wyborem będzie adwokat z Lublina Mariusz Janiga, posiadający ogromne doświadczenie w tego typu sprawach. Zna on doskonale prawo rodzinne, zatem będzie doskonałym wsparciem podczas każdego etapu trudnego procesu, jakim jest rozwód. W naszej kancelarii między innymi: sporządzamy i składamy pozwy o rozwód oraz reprezentujemy klientów podczas całego postępowania.

Zachęcamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska