Kiedy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Kiedy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Zarządzona przez sąd kara pozbawienia wolności nie zawsze łączy się z koniecznością pobytu w więzieniu. Kiedy złożyć wniosek o dozór elektroniczny? W niniejszym artykule wyjaśnimy nie tylko tę kwestię, ale wytłumaczymy również m.in.: kto może złożyć taki wniosek oraz jak długo trzeba czekać na jego rozpatrzenie.

Wniosek o dozór elektroniczny – kto może złożyć?

Zdarza się, że sąd pozwala oskarżonemu na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Konieczne w takiej sytuacji jest jednak spełnienie kilku warunków, a także napisanie odpowiedniego pisma. 

Kto może złożyć wniosek o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego? Zezwolenie na obycie kary w taki sposób może zostać udzielone wyłącznie osobom, których łączna kara nie przekracza osiemnastu miesięcy. Warto od razu podkreślić, że w takim systemie kar można odbywać również całą sumę różnych wyroków, a wykonanie kary pozbawienia wolności równoznaczne jest z odbywaniem ich po kolei.

Dozór elektroniczny – jak długo się czeka na odpowiedź?

Starając się o dozór elektroniczny i składając odpowiedni wniosek o taki sposób odbywania kary, warto wiedzieć, że czas rozpatrywania takiego pisma nie przekracza zazwyczaj trzydziestu dni. Zezwolenia na odbycie kary w systemie elektronicznym udziela się między innymi na podstawie wywiadu środowiskowego. Ważne jest między innymi sprawdzenie, czy dozór elektroniczny w pełni wystarczy, aby cele zasądzonej wcześniej kary zostały odpowiednio osiągnięte. Sąd musi również jednoznacznie zdecydować, czy w takiej sytuacji skazany będzie przestrzegał prawa. Istotne są również kwestie techniczne – oskarżony musi mieć bowiem miejsce stałego pobytu od odbywania takiej kary; w jego mieszkaniu powinna być także możliwość zainstalowania specjalistycznych urządzeń do dozoru, jak również dostępu do telefonu komórkowego.

W przypadku, gdy oskarżony już odbywa karę w więzieniu, argumentem przemawiającym za zaakceptowaniem przez sąd dozoru elektronicznego, jest jego nienaganne zachowanie. 

Wniosek o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego – jak wygląda taki dokument?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie zasądzonej kary w systemie elektronicznym powinien zawierać datę sporządzenia, dane wnioskodawcy, a także adresata wniosku. Istotne są również informacje dotyczące wyroku sądu – kiedy i jaki sąd orzekł wyrok. Niezbędnym elementem takiego wniosku jest również uzasadnienie. Musi ono zawierać również załączniki, które potwierdzają techniczną możliwość odbywania wyroku sądowego właśnie w ramach nadzoru elektronicznego.

Osoby ubiegające się o tego typu możliwość, z pewnością zastanawiają się, jak napisać wniosek o dozór elektroniczny. Doskonałym rozwiązaniem będzie zawiązanie współpracy z profesjonalnymi radcami prawnymi, którzy posiadają ogromną wiedzę w tej dziedzinie. Wartym polecenia specjalistą w tym zakresie jest adwokat z Lublina Mariusz Janiga, który z uwagi na wieloletnie doświadczenie, będzie w stanie zapewnić fachową pomoc w nawet bardzo skomplikowanych sytuacjach.

Jeśli interesuje Państwa sprawdzona kancelaria, której specjalizacją jest prawo karne, to serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska