Rozwód z orzekaniem o winie – Adwokat, Lublin

Rozwód z orzekaniem o winie to jeden z rodzajów spraw, które prowadzi adwokat Lublin Mariusz Janiga. Postępowanie o rozwód z orzekaniem o winie jest koniecznością w momencie, gdy nie udaje się osiągnąć porozumienia między małżonkami i nie da się doprowadzić do polubownego rozwiązania małżeństwa. W takiej sytuacji o winie rozstrzyga sąd, dlatego obie strony muszą być odpowiednio przygotowane do rozprawy. Adwokat Lublin Mariusz Janiga to prawnik z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, dla którego prawo rodzinne to specjalność. Jego wiedza i praktyczne umiejętności stanowią gwarancję odpowiedniego poprowadzenia sprawy o rozwód z orzekaniem o winie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rozwód z orzekaniem o winie – na czym polega?

W sytuacji, gdy przynajmniej jeden z małżonków chce uzyskać rozwód z orzekaniem o winie, w gestii sądu pozostaje ustalenie, który z małżonków ją ponosi. Co należy rozumieć przez winę za rozkład pożycia małżeńskiego? Uznaje się za nią zachowanie małżonka uzależnione od jego woli, które prowadzi do naruszenia obowiązków małżeńskich określonych prawnie lub zasadami współżycia społecznego i doprowadza do zupełnego rozkładu małżeństwa. Winą nie można obarczyć więc małżonka np. w momencie, gdy zachorował i to doprowadziło do rozpadu związku małżeńskiego. Wśród przykładów zachowań, które mogą świadczyć o winie małżonka za rozpad małżeństwa, można wyróżnić m.in.:

  • zdradę,
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
  • przemoc fizyczną lub psychiczną.

W wyniku tego rodzaju postępowania rozwodowego może dojść do:

  • rozwodu z wyłącznej winy żony,
  • rozwodu z wyłącznej winy męża,
  • rozwodu z winy obu stron.

Jeśli dana osoba pragnie uzyskać rozwód z orzekaniem o winie, musi złożyć w tym celu skrupulatnie sporządzony pozew. Istotną rolę odgrywa właściwe udokumentowanie i uzasadnienie winy drugiego z małżonków. Aby pozew został odpowiednio przygotowany, warto udać się po pomoc do praktykującego w obszarze rozwodów z orzekaniem o winie, adwokata Mariusza Janigi.

Ile może trwać rozwód z orzekaniem o winie?

Jedna z kwestii, która zwykle zastanawia małżonków planujących rozwód, dotyczy tego, ile trwa rozwód z orzekaniem o winie. Postępowanie o rozwód z orzeczeniem winy trwa dłużej od spraw bez orzekania o winie. Wymaga to bowiem przeprowadzenia skomplikowanego postępowania dowodowego, co wiąże się z większą liczbą rozpraw oraz przesłuchiwanych świadków. Konsekwencją takiej sytuacji jest to, że niekiedy sprawy o rozwód z orzekaniem o winie potrafią trwać ponad 1,5 roku.

Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku – jak to wygląda?

Zagadnieniem, które wzbudza wiele kontrowersji, jest kwestia: rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku. Wielu osobom wydaje się, że rozwód z winy małżonka otwiera im drogę do uzyskania większych korzyści podczas sprawy o podział majątku. Jest to nieprawda, ponieważ rozwód z winy małżonka nie ma na żadnego wpływu na ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Wyjątkiem może być sytuacja, w której przyczyną rozpadu małżeństwa były kwestie finansowe, np. marnotrawienie majątku przez winnego małżonka. Warto tutaj odnieść się również do innego tematu, jakim jest: rozdzielność majątkowa a rozwód z orzekaniem o winie. Okazuje się, że zarówno winny, jak i niewinny małżonek może wystąpić z powództwem o orzeczenie rozdzielności majątkowej. Jest to jednak ograniczone zasadami współżycia społecznego.

Rozwód z orzekaniem o winie – profesjonalna pomoc doświadczonego adwokata z Lublina

Kancelaria adwokacka Mariusza Janigi oferuje usługi prawne w zakresie spraw rozwodowych z orzekaniem o winie. Zdajemy sobie sprawę, z jakim ciężarem gatunkowym wiążą się tego typu postępowania, dlatego zapewniamy nie tylko profesjonalizm i merytoryczne przygotowanie, ale także indywidualne podejście oraz dużą dozę empatii. Dzięki naszej pomocy klienci mają szansę udanie przejść przez ten trudny czas i skutecznie walczyć o swoje w sądzie.

Zapraszamy do kontaktu.

Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska