Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka – Adwokat, Lublin

Adwokat Mariusz Janiga to doświadczony specjalista, który od ponad dwudziestu lat prowadzi sprawy o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w Lublinie i okolicach. Usługi jego kancelarii nie ograniczają się wyłącznie do reprezentacji w lokalnych sądach, ale obejmują również stawiennictwo na salach sądowych w innych regionach Polski. Pogłębiona wiedza i znajomość przepisów poparte długoletnią praktyką stanowią gwarancję profesjonalizmu i rzetelności będące nieodzownymi w tak trudnej dziedzinie, jak prawo rodzinne. Nie mniej istotny jest fakt, że mecenas Mariusza Janiga wyróżnia się empatią oraz indywidualnym podejściem do każdej sprawy, dzięki czemu klienci wiedzą, że są reprezentowani nie tylko przez eksperta, ale i człowieka rozumiejącego ich problemy.

Problematyczna kwestia ustalenia miejsca zamieszkania dziecka

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka może wydawać się z pozoru trywialne, jednak istnieje kilka stanów, w których się ono znacznie komplikuje. Z najprostszymi sytuacjami mamy do czynienia, gdy:

  • oboje rodziców mieszka razem – miejsce zamieszkania dziecka to miejsce zamieszkania rodziców,
  • wyłącznie jednemu z nich przysługuje władza rodzicielska lub zostało mu powierzone wykonywanie tej władzy – miejsce zamieszkania dziecka tam, gdzie mieszka rodzic posiadający pełnię władzy.

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka staje się kłopotliwe w momencie, gdy każdy z rodziców posiada pełnię władzy rodzicielskiej, a jednocześnie nie mieszkają oni razem. Zgodnie z Kodeksem cywilnym stwierdza się, że miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego przebywa ono stale. Jeśli jednak nie dochodzi do stałego przebywania u któregoś z rodziców, to miejsce zamieszkania dziecka określa sąd opiekuńczy.

Profesjonalnie sporządzony wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w Lublinie

Jeżeli rodzice nie są zgodni, jakie powinno być miejsce zamieszkania dziecka, sprawę powinien rozstrzygnąć odpowiedni do tego sąd rejonowy. W tym celu rodzic musi złożyć wniosek o ustalenie, że miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki lub ojca.

W tym momencie warto wprowadzić rozróżnienie między miejscem zamieszkania a miejscem stałego pobytu. Pierwsze pojęcie odnosi się wyłącznie do miejscowości, w której dana osoba ma zamiar realizować stały pobyt, podczas gdy drugie z nich określa konkretny adres, pod którym dana osoba stale przebywa. W kontekście spraw związanych z dziećmi należy podkreślić, że podobnie jak dorośli mogą one mieć wyłącznie jedno miejsce zamieszkania.

Rodzic zainteresowany złożeniem wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w Lublinie lub innym mieście powinien zadbać o wsparcie prawnika specjalizującego się w tym zakresie. Adwokat z Lublina Mariusz Janiga stanowi gwarancję nienagannie przygotowanego wniosku spełniającego wszystkie wymagania formalnego pisma procesowego. Dobrze sporządzony i uargumentowany wniosek jest kluczowy, jeżeli rodzic chce liczyć na rozpatrzenie sprawy przez sąd na swoją korzyść. 

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska