Rozwód bez winy – co to takiego?

Rozwód bez winy – co to takiego?

Jedną z wielu usług, jaką zajmuje się nasza kancelaria adwokacka, jest rozwód bez winy. Co właściwie oznacza ten termin? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, aby uzyskać najpotrzebniejsze informacje.

Rozwód bez orzekania o winie – co to takiego?

Szybki rozwód bez orzekania o winie to z pewnością marzenie wielu par, które postanowiły właśnie zakończyć swoje małżeństwo. Co to właściwie oznacza? Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj przebiega dużo szybcie, niż rozwód z orzekaniem o winie.

Do tego, by móc rozwieść się bez orzekania o winie, konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego pozwu. Warto jeszcze dodać, że orzeczenie rozwodu może zapaść wyłącznie wyrokiem sądu – musi on jednoznacznie stwierdzić, że w danym przypadku ma miejsce trwały, a także zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co to oznacza?

Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego to nic innego, jak brak jakichkolwiek więzi, które łączyły do tej pory małżonków. Mowa tu między innymi o porozumieniu emocjonalnym, fizycznym, jak również gospodarczym. Zaświadcza się wówczas także to, że nie ma żadnych szans na to, by małżonkowie mogli ponownie się porozumieć.

Pozew o szybki rozwód – co to za dokument?

Napisaniem pozwu o szybki rozwód może zająć się na przykład adwokat Lublin Mariusz Janiga. Posiada on ogromne doświadczenie w tego typu praktykach, zatem będzie w stanie pomóc praktycznie każdemu. Pozew o rozwód bez orzekania o winie powinien zawierać kilka ważnych elementów. Nie można zapomnieć o wskazaniu powoda oraz pozwanego – informacje te muszą być dość konkretne i zawierać zarówno imiona i nazwiska, jak i również adresy oraz numery pesel. Konieczne będzie również jasne określenie sądu, do którego zamierzamy skierować ów wniosek. Warto podkreślić, że powinien on być również odpowiednio sformułowany – szczególnie istotne jest zawarcie informacji na temat tego, czy składamy wniosek o rozwód z lub bez orzekania o winie.

Trudno jednoznacznie określić czas trwania takiego procesu. Zależny on jest na przykład od ilości spraw, które odbywają się w danym sądzie. Zazwyczaj jednak udaje się zakończyć dany związek w ciągu pierwszej lub drugiej rozprawy. Proces ten może się jednak nieco wydłużyć w przypadku, gdy rozwodząca się para posiada dzieci.

Istotną kwestią jest również koszt takiego rozwodu. Całkowita cena, którą należy uiścić, zależy głównie od stopnia złożoności sprawy. Podstawowy koszt, który nie ulega zmianie, wynosi sześćset złotych. To opłata sądowa, którą należy zapłacić za złożenie pozwu o rozwód. Cena taka może być jednak podwyższona o kolejną kwotę – tym razem trzysta złotych. Dotyczy to sytuacji, kiedy małżonkowie będą chcieli dokonać podziału majątku według wcześniej ustalonych między sobą wytycznych.

Samodzielne składanie takiego pozwu o rozwód nie należy wcale do najprzyjemniejszych czynności. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie prawnika – najlepiej profesjonalnej kancelarii, która zajmie się takim procesem w naszym imieniu. Posiadanie doświadczonego w takich sprawach przedstawiciela może również znacząco przyspieszyć cały proces.

Zapraszamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska