Jak powinny odbywać się kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Jak powinny odbywać się kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie? Dla wielu rozstających się małżeństw zaplanowanie wzajemnych kontaktów z drugim rodzicem bywa niemal tak samo problematyczne, jak np. podział majątku. Tymczasem kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowią o tym, że rodzice i dzieci mają prawo do utrzymywania wzajemnych kontaktów, a wszelkie próby alienacji rodzicielskiej mogą być sankcjonowane. Wyjaśnimy, jak powinny odbywać się kontakty z dzieckiem po rozwodzie i na co warto zwrócić uwagę, planując ich zabezpieczenie.

Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Rozstanie rodziców zawsze jest dla dzieci dużą zmianą i trudnym przeżyciem. Podczas rozwodu, a także na etapie zabezpieczania i ustalania kontaktów sąd zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro dziecka. Jeżeli dziecko na stałe mieszka tylko z jednym z rodziców, najprostszym rozwiązaniem jest uzgodnienie między stronami zakresu i sposobu kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem. Wniosek w formie porozumienia rodzicielskiego można złożyć już na samym początku sprawy rozwodowej, co zresztą realnie skraca czas jej trwania.

Jeżeli rodzice nie są zgodni co do ustalenia wzajemnych kontaktów, czy nawet miejsca pobytu dziecka, sprawa trafia do rozpatrzenia przez sąd rodzinny. Duży wpływ na przebieg czynności procesowych ma również to, czy wniosek o ustalenie kontaktów spełnia wymogi formalne. Dlatego już na tym etapie warto zadbać o wsparcie doświadczonego specjalisty.

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem a rozwód

Możliwe jest również zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem przed rozwodem. Polega ono na ogólnym ustaleniu zasad kontaktów: godzin i dni widzenia, kwestii związanych ze spędzaniem wakacji itp. jeszcze przed wydaniem wyroku. Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania sprawy rozwodowej jest szczególnie ważne, gdy już z góry wiadomo, że postępowanie może trwać dłużej. Dzięki złożeniu wniosku o zabezpieczenie kontaktów drugi rodzic może mieć pewność, że ustalenie kontaktów będzie rozstrzygane priorytetowo, przed innymi kwestiami związanymi z procesem.

Jak widać określenie widzeń kontaktów ojca z dzieckiem po rozwodzie (lub matki, jeżeli dziecko pozostaje przy ojcu) jest jedną z najistotniejszych kwestii, o które należy zadbać jeszcze przed ogłoszeniem wyroku o rozwód. Jeżeli szukają Państwo pomocy merytorycznej i wsparcia na każdym z etapów sprawy o ustalenie lub zabezpieczenie kontaktów, zachęcamy do sprawdzenia oferty: adwokat Lublin.

Adwokat Mariusz Janiga posiada wieloletnią praktykę w takich specjalizacjach jak np. prawo rodzinne, spadkowe, czy karne. Z pomocą doświadczonego specjalisty, sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem mogą przebiegać w przyjaznej, niestresującej i pełnej empatii atmosferze.

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie zapoznamy się z każdym, nawet najbardziej skomplikowanym przypadkiem i udzielimy fachowej pomocy dopasowanej do Państwa indywidualnych potrzeb. 

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska