Jak przygotować się do rozwodu?

Jak przygotować się do rozwodu?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do rozwodu. Z myślą o nich postanowiliśmy stworzyć niniejszy artykuł. Przygotowania takie nie są skomplikowane; warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jak się przygotować do rozwodu – nasze wskazówki

Decyzja o rozwodzie z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Zanim jednak podejmie się konkretne kroki prawne, warto odpowiednio się do tego przygotować. Wielu adwokatów radzi swoim klientom, by dokładnie zastanowili się nad tym, czy faktycznie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego. O takim stanie mówimy wówczas, gdy małżonków nie łączą już żadne emocjonalne, fizyczne ani gospodarcze płaszczyzny porozumienia. Aspekt ten jest szczególnie istotny, gdyż od niego zależy także decyzja sądu. Sędzia będzie bowiem brał fakt, jakim jest całkowity rozkład małżeństwa pod uwagę.

Rozwody w sądzie muszą być również poprzedzone – o ile to oczywiście możliwe, bezpośrednią rozmową z małżonkiem bądź małżonką. Bardzo istotne jest bowiem ustalenie, na który rozwód para się decyduje – ten z orzekaniem o winie, czy też bez niej. W przypadku posiadania wspólnych dzieci jeszcze przed pójściem do sądu warto ustalić, z kim one zamieszkają i jak często druga osoba będzie mogła je widywać. Palącą kwestią w przypadku dzieci są również alimenty – w niektórych sytuacjach ich kwotę można także ustalić jeszcze przed samym rozwodem, co znacznie przyspieszy cały proces. Należy także ustalić kwestię majątku oraz jego ewentualnego podziału.

Jak przygotować się do rozwodu z orzeczeniem o winie?

Ten typ rozwodu może być znacznie dłuższy oraz trudniejszy do przeprowadzenia. Dobrze byłoby, gdyby reprezentowała nas osoba doskonale znająca prawo rodzinne – zwłaszcza, jeśli rozwodząca się para ma dzieci. Adwokat Lublin Mariusz Janiga na pewno pomoże w tego typu sprawach – posiada bowiem ogromne doświadczenie, które jest bezcennym kapitałem w takiej sytuacji.

Przygotowanie się do rozwodu z orzekaniem o winie to przede wszystkim zebranie niezbędnych materiałów dowodowych, które miałyby tę winę potwierdzać. Mowa tu między innymi o zeznaniach świadków – na przykład dotyczących ewentualnej zdrady. Z powodzeniem można przedstawić przed sądem także wydruki wiadomości bądź też wspólne zdjęcia pary kochanków. Nieocenione będą również materiały od prywatnego detektywa. Tego typu dokumenty zawsze są kompleksowe, zatem uzyskanie z nimi rozwodu z orzeczeniem o winie będzie zaledwie kwestią czasu.

W przypadku posiadania dzieci, które podczas rozprawy stają się kwestią sporną, również warto mieć przygotowane dowody. Powinny one dotyczyć częstotliwości kontaktów z dzieckiem czy też kwestii finansowych.

Ostatnim etapem przygotowań do rozwodu – bez względu na to, na jaki rodzaj para się zdecyduje, jest konsultacja z prawnikiem. Osoba ta posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę do tego, by doradzić swoim klientom jak najlepsze rozwiązania. Posiadanie profesjonalnego adwokata po swojej stronie z pewnością przyspieszy również proces rozwodowy – nawet, jeśli będzie on dość skomplikowany.

Zapraszamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska