Obrona konieczna – kiedy i jak możemy zastosować?

Obrona konieczna – kiedy i jak możemy zastosować?

Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest obrona konieczna? Pojęcie to ma jasną definicję, którą chętnie przybliżymy. Zapraszamy do lektury naszego tekstu, która z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Obrona konieczna – co to właściwie jest?

Termin obrona konieczna jest ściśle określony przez polskie prawo cywilne. Dotyczy on ochrony wszelkiego rodzaju dobra, które może być zaatakowane w sposób bezpośredni przez napastnika. Według tego pojęcia każda osoba ma prawo bronić się wówczas, gdy ona sama bądź posiadane przez nią dobra zostaną zaatakowane. Istotną kwestią jest również fakt, że nie odpowiada ona za powstałe u napastnika ewentualne szkody. Prawnicy określają obronę konieczną jako kontratyp – to nic innego jak okoliczność wyłączająca bezprawność.

Kiedy stosujemy ochronę konieczną?

Obrona konieczna powinna zajść wówczas, gdy znaleźliśmy się w sytuacji uniemożliwiającej uniknięcie zagrożenia. Termin ten dotyczy bezpośrednio odpierania zamachu – bezprawnego, bezpośredniego, jak również rzeczywistego. Co to oznacza? Zamach rzeczywisty to taki, w trakcie którego ofiara odczuwa realne zagrożenie, nie takie, które jedynie przewiduje. Zamach bezprawny oznacza z kolei, że napaść tego typu nie mieści się zwyczajnie w granicach prawa.

Należy jednak pamiętać, że obrona konieczna powinna być współmierna do ataku. Nie może ona dotyczyć także odpierania działań funkcjonariuszy policji, którzy działają w ramach prawa oraz granicach swoich uprawnień. Obrona nie może być również spóźniona – atak bezpośredni oznacza, że dzieje się on właśnie w danym momencie i w dokładnie w tej samej chwili na niego reagujemy.

Warto przy okazji dodać, że obrona konieczna nie musi dotyczyć wyłącznie nas samych. Pojęcie to dotyczy działań, które przekraczają granicę prawa – z powodzeniem można zatem w jego ramach bronić także inną atakowaną osobę. Takie działania nazywa się często obroną konieczną. Osoba broniąca jest całkowicie chroniona – warto o tym pamiętać i odpowiednio reagować wówczas, gdy jesteśmy świadkiem napaści dotyczącej innego człowieka. Podobnie jest w przypadku nas samych – atak napastnika upoważnia nas do reagowania na takie agresywne działania w sposób adekwatny.

Powyższe zasady dotyczą także obrony we własnym domu. Warto przy okazji podkreślić, że jeśli osoba broniąca, będąca pod wpływem strachu czy też silnego wzburzenia przekroczy granicę obrony koniecznej, na przykład dokonując ciężkiego uszczerbku na zdrowiu napastnika, to nie zostanie ona mimo wszystko pociągnięta do konsekwencji. Tak samo jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze wtargnięciem na naszą prywatną posesję. Próba włamania się do domu czy mieszkania również uprawnia do zastosowania obrony koniecznej. Działanie takie nie jest równoznaczne z poniesieniem za nie kary, gdyż czynności wykonuje się właśnie w ramach obrony koniecznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych właśnie z tym tematem, pomóc może adwokat Lublin Mariusz Janiga. To specjalista, który doskonale orientuje się w zasadach prawa cywilnego, zatem chętnie doradzi najlepsze rozwiązania każdemu klientowi.

Zapraszamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska