Podział majątku a kredyt na mieszkanie

Jedną z kwestii, które z pewnością pojawiają się przy rozstaniu pary, jest ich majątek – zwłaszcza, jeśli posiadają oni wspólne zobowiązania finansowe. Podział majątku a kredyt na mieszkanie – jak wyglądają takie zależności?

Co z mieszkaniem na kredyt po rozwodzie? Podpowiadamy!

Wspólny kredyt mieszkaniowy czy inne zobowiązania finansowe w małżeństwie nie są niczym rzadkim. Małżeństwa często biorą kredyt na różne dobra – mieszkanie, samochód czy wyposażenie domu. Co jednak, gdy para decyduje się na rozwód? Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie?

Nawet podział majątku, na który zdecyduje się rozwodząca się para, nie rozwiąże problemu kredytu hipotecznego. Uzyskanie rozwodu zgodnie z orzeczeniem sądu nie wymusza również konieczności uregulowania spraw związanych właśnie z nieruchomością obciążoną kredytem. Sąd rozwiązuje bowiem samo małżeństwo – nie umowę kredytową.

Przejęcie nieruchomości

Jednym z popularniejszych obecnie rozwiązań tego typu problemu jest zrzeknięcie się zakupionej wcześniej na kredyt nieruchomości na rzecz jednego z małżonków. Z uwagi na to, że dom czy mieszkanie będzie przepisane na jego własność, w ramach takiej umowy konieczne będzie spłacanie drugiego z małżonków. Niektóre pary decydują się na próbę zwolnienia z kredytu tego małżonka, który nie będzie prawnym właścicielem danej nieruchomości. Konieczne będą negocjacje z bankiem, który może jednak ponownie sprawdzać zdolność kredytową. W przypadku niewystarczających wpływów na konto bank może żądać zastępcy do spłacania kredytu. Zdarza się również, że takie rozwiązanie zostaje od razu odrzucone przez bank z różnych innych względów. Co zrobić w takiej sytuacji?

Strony mogą wówczas – w ramach ugody, ustalić na przykład, że część zobowiązania kredytowego będzie odejmowana od wysokości spłaty, jaką powinien regulować małżonek, który nie otrzyma w tym wypadku zakupionej wcześniej nieruchomości na własność.

Często wybieraną opcją, która dodatkowo jest opłacalna dla każdej ze stron, jest sprzedaż całej nieruchomości i wcześniejsze spłacenie kredytu. Uzyskane w ten sposób środki można po prostu podzielić między małżonków. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy rozwodząca się para nie posiada żadnych zdolności finansowych do tego, by spłacić drugiego małżonka celem uzyskania nieruchomości na własność. Co ciekawe, to sąd może także zarządzić konieczności sprzedaży mieszkania czy domu na kredyt w ramach postępowania o równy podział majątku.

Sytuacja komplikuje się w przypadku zaciągnięcia kredytu frankowego. Dobrze byłoby skonsultować się wówczas z prawnikiem bądź adwokatem, doskonale orientującym się w takiej dziedzinie, jak prawo rodzinne. Doskonałym wyborem będzie adwokat Lublin Mariusz Janiga, który posiada ogromne doświadczenie w tym temacie, zatem z pewnością będzie w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie każdemu. Ten specjalista może reprezentować swoich klientów na przykład w negocjacjach dotyczących ustalenia nieważności umowy kredytowej czy też bezskuteczności klauzul abuzywnych. Takie wsparcie będzie w tym przypadku nieocenione – warto zatem z niego skorzystać!

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska