projects-06.jpg

Co to jest rozdzielność majątkowa i jak ją ustanowić?

Rozdzielność majątkowa to termin bezpośrednio związany z finansami. Proces taki określa się również często również mianem intercyzy. W dzisiejszym atykule wyjaśniamy międy innymi: czy rozdzielność majątkowa bez rozwodu jest możliwa, kiedy warto ustanowić rozdzielność majątkową i co to pojęcie właściwie oznacza w praktyce? Odpowiadamy!

Rozdzielność majątkowa – co to takiego?

Co to jest rozdzielność majątkowa? Rozdzielność majątkowa to nic innego, jak umowa finansowa, która zawierana jest przed ślubem bądź w czasie jego trwania. Brak jakichkolwiek ustaleń przed ślubem oznacza w praktyce to, że małżonkowie w chwili zawarcia związku małżeńskiego posiadają ustawową wspólność majątkową. Na czym ona polega?

Ustawowa wspólność majątkowa określa, że przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w czasie jej trwania przez oboje lub jedno z małżonków, należą do wspólnego majątku. Przedmioty, które nie zostały objęte wspólnością, należą do majątku osobistego małżonków. Po ślubie para ma zatem trzy różne masy majątkowe – wspólną, osobistą żony oraz osobistą męża.

Jak ustanowić rozdzielność majątkową?

W przypadku chęci rozdzielenia majątku wspólnego małżeństwa, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Adwokat Lublin Mariusz Janiga na pewno będzie w stanie pomóc – zna bowiem doskonale prawo rodzinne, więc doradzi najlepsze rozwiązanie dla danej pary.

Małżeńska wspólność majątkowa powstaje niejako automatycznie w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Na szczęście w każdej chwili małżonkowie mogą podpisać intercyzę. Pozwala ona na rozszerzenie bądź ograniczenie wspólności ustawowej, a także wprowadzenie całkowitej rozdzielności majątkowej lub takiej, która zawiera wyrównanie dorobków. Umowę taką podpisuje się w formie aktu notarialnego – tylko wtedy ma ona moc prawną. Rozdzielność majątkowa jest świetnym pomysłem dla osób, które planują założenie własnej działalności gospodarczej. Jakiekolwiek kłopoty finansowe związane właśnie z taką działalnością nie będą w żaden sposób wpływały na oszczędności drugiego małżonka po podpisaniu intercyzy. Jest to zatem idealne zabezpieczenie przed różnymi niepowodzeniami z własnym biznesem. Nawet upadek działalności gospodarczej, który będzie związany z wierzycielami, nie zagraża w żaden sposób majątkowi drugiej osobie w małżeństwie. Intercyza może zatem stanowić doskonałe zabezpieczenie przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą własna działalność gospodarcza.

Intercyza a dziedziczenie

Jak zostało wspomniane wcześniej, intercyza może być ustanowiona zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak również w czasie jego trwania. Podpisanie dokumentu przed ślubem sprawia, że między małżonkami nie powstaje żadna wspólność majątkowa. Warto jednak dodać, że intercyza nie ma jednak żadnego wpływu na dziedziczenie. W przypadku, gdy jeden z małżonków umrze, jego majątek przejmuje drugi z małżonków, a dzieje się tak za sprawą respektowanego w tej sytuacji prawa spadkowego.

Umowę finansową, jaką jest intercyza, można również rozwiązać w każdej chwili. Konieczna jest do tego zgoda obu małżonków, którzy wyrażą przed notariuszem bądź adwokatem taką chęć. Warto, aby w tym procesie pomagał doświadczony prawnik specjalizujący się w zakresie prawa rodzinnego. Jeśli interesuje Państwa takie wsparcie, to uzyskają je Państwo w naszej kancelarii. Zajmujemy się różnymi sprawami związanymi z rozdzielnością majątkową i chętnie objaśnimy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Mogą Państwo z nami omówić takie kwestie jak m.in.:

  • rozdzielność majątkowa po ślubie,
  • rozdzielność majątkowa i jej skutki,
  • rozdzielność majątkowa a rozwód,
  • rozdzielność majątkowa a śmierć małżonka.

Zastanawiają się Państwo, jak zrobić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa? A może interesuje Państwa inne zagadnienie związane z tematem intercyzy? U nas znajdą Państwo odpowiedź na nurtujące pytania z tego obszaru.

Zachęcamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska