Intercyza – co to jest i kiedy warto ją zawrzeć?

Intercyza – co to jest i kiedy warto ją zawrzeć?

Intercyza to dość powszechnie używane słowo. Niewiele jednak osób wie, co termin ten oznacza w praktyce. Co to jest intercyza i kiedy się ją zawiera? Chętnie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi.

Intercyza – co to jest?

Pojęcie intercyza nie musi wcale określać rozdzielności majątkowej. Słowo to oznacza po prostu majątkową umowę małżeństwa, która jeszcze przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania reguluje ustrój majątkowy przyszłej pary młodej. W przypadku takiej umowy wspólność majątkowa nie musi być koniecznie ograniczona – intercyza przed ślubem może natomiast znacznie ją rozszerzać.

Analizując temat: intercyza a rozdzielność majątkowa, zauważamy, że są to pojęcia zbliżone. Rozdzielność majątkowa określana jest przez intercyzę; intercyza z kolei nie zawsze musi oznaczać rozdzielność majątkową między członkami małżeństwa.

Brak takiej umowy jeszcze przed zawarciem małżeństwa oznacza, że z chwilą jego zawarcia, małżonkowie mają ustawową wspólność majątkową. Obejmuje ona przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w czasie trwania małżeństwa przez obu bądź jednego z małżonków. Przedmioty nieobjęte taką wspólnością są określane jako majątek osobisty.

Rodzaje intercyzy

Jak zostało wspomniane wyżej, umowa finansowa pomiędzy małżonkami może dotyczyć rozszerzenia wspólności majątkowej, którą reguluje ustawa. Znacznie częściej ulega ona jednak ograniczeniu. Małżonkowie mogą także zdecydować się na umowę rozdzielności majątkowej pełnej bądź takiej, która zależy od posiadanego dorobku. Wizyta w kancelarii adwokackiej pozwoli na zapoznanie się z wszystkimi najważniejszymi zasadami danej intercyzy oraz wybranie tej najbardziej odpowiedniej dla małżeństwa. Adwokat Lublin może pomóc w dobraniu takiej umowy, która zadowoli oboje małżonków. Prawo rodzinne jasno określa zasady intercyzy, zatem osoba, która je doskonale zna, na pewno pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Kiedy zawiera się intercyzę?

Intercyzę można zawrzeć przed ślubem, a także w czasie jego trwania. Pary małżeńskie decydują się na taki krok najczęściej w momencie otworzenia swojej własnej działalności gospodarczej. Wprowadza się wówczas rozdzielność majątkową w czasie trwania małżeństwa. Dlaczego? Takie działanie ogranicza ryzyko wynikające z możliwości wystąpienia niepowodzenia prowadzonego przez jednego z małżonków biznesu. W momencie upadku działalności gospodarczej ewentualni wierzyciele mogą zająć wyłącznie majątek osoby, która jest właścicielem firmy. Drugi małżonek jest zatem całkowicie chroniony przez prawo – nie ma on obowiązku spłacać zadłużenia ani angażować się w jakikolwiek sposób w taką sprawę.

Wiele osób decyduje się na intercyzę z uwagi na dziedziczenie jakiegoś spadku. Warto zatem od razu wspomnieć o tym, że zawiązanie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami, nie ma praktycznie żadnego wpływu na dziedziczenie. W przypadku śmierci męża bądź żony, dziedziczenie danego majątku następuje według jasno określonych zasad prawa spadkowego. Intercyza nie stanowi zatem żadnej przeszkody w tym, by dana osoba odziedziczyła majątek swojego zmarłego małżonka.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług wszystkie te osoby, które poszukują profesjonalnej pomocy dotyczącej między innymi intercyzy. Chętnie doradzimy każdemu najlepsze rozwiązania.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska