Jak zrzec się praw do dziecka?

Jak zrzec się praw do dziecka?

Zrzeczenie się praw rodzicielskich w Polsce nie jest możliwe.Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego, w naszym kraju możemy jedynie mówić o pozbawieniu praw rodzicielskich. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach można rozważyć wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich i z jakimi formalnościami się to wiąże.

Konsekwencje rzeczenia się praw do dziecka

Pozbawienie praw rodzicielskich nie jest decyzją, którą powinno się podejmować lekkomyślnie. Niemniej, w niektórych przypadkach może być to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich stron. Do powodów, które mogą motywować stronę do złożenia wniosku o pozbawienie praw rodzicielskich, zalicza się na przykład:

 • konflikty z drugim rodzicem, które szkodzą dziecku,
 • brak możliwości lub chęci do podejmowania decyzji dotyczących dziecka,
 • brak zdolności do zapewnienia odpowiedniej opieki i wsparcia dziecku,
 • poważne problemy zdrowotne,
 • chęć zapewnienia dziecku lepszego życia w przypadku, gdy drugi  rodzic ma poważne problemy z uzależnieniami, zdrowiem psychicznym czy finansami.

Jak zrzec się praw do dziecka?

Warto podkreślić, że polskie prawo nie przewiduje wprost instytucji, jaka jest zrzeczenie się praw do dzieci. W świetle przepisów kodeksu rodzinnego możliwe jest natomiast pozbawienie praw rodzicielskich. W takiej sytuacji rodzice dziecka muszą złożyć stosowne oświadczenie w sądzie. Należy również pamiętać, że to nie rodzic decyduje o tym, czy ma władzę rodzicielską, czy nie.

Zrzeczenie się praw do dziecka w sądzie / pozbawienie praw rodzicielskich

Jeżeli chce się pozbawić praw rodzicielskich drugiego rodzica, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rodzinnego. Ważne jest, aby poinformować o swojej decyzji drugiego rodzica. Zwykle wymaga się wypełnienia formularza wniosku oraz przedstawienia uzasadnienia decyzji. Zrzeczenie się praw do dzieci (pozbawienie praw rodzicielskich) może wymagać złożenia takich dokumentów jak:

 • odpis aktu urodzenia dziecka,
 • dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości),
 • dokumenty opisujące sytuację rodzinno-majątkową,
 • dokumenty, które mogą potwierdzić uzasadnienie decyzji (np. raporty psychologiczne, medyczne lub finansowe).

Konsekwencje zrzeczenia się praw do dziecka / pozbawienia praw rodzicielskich

Pozbawienie praw rodzicielskich i zrzeczenie się praw do dziecka może mieć poważne skutki prawne i osobiste dla rodzica oraz dziecka. Niektóre z konsekwencji, jakie niesie zrzeczenie praw rodzicielskich to na przykład:

 • brak możliwości podejmowania decyzji dotyczących dziecka (np. w sprawie edukacji, zdrowia czy wychowania),
 • brak prawa do widywania dziecka, chyba że drugi rodzic wyrazi na to zgodę,
 • obowiązek płacenia alimentów na rzecz dziecka.

Warto wspomnieć o tym, że władza rodzicielska nie wpływa na obowiązek alimentacyjny. Dlatego nawet po pozbawieniu praw rodzicielskich, osoba ich pozbawiona ma obowiązek płacenia alimentów.

Podsumowując, zrzeczenie się praw do dzieci w Polsce nie jest możliwe, prawo nie przewiduje bowiem opcji złożenia arbitralnego wniosku o zrzeczenie się praw przez rodzica, który władzy rodzicielskiej nie chce. Jeżeli stoją Państwo przed problemem związanym z wypełnianiem władzy rodzicielskiej, zachęcamy do sprawdzenia oferty, jaką przygotował adwokat z Lublina Mariusz Janiga. Do jednej z wielu dziedzin prawa, jakimi zajmuje się nasza kancelaria, zaliczamy prawo rodzinne. Pomożemy znaleźć Państwu optymalne rozwiązanie w nawet bardzo skomplikowanych sprawach. Zachęcamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska