Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku?

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku?

Osobom, które nie ze swojej winy miały wypadek komunikacyjny, należy zazwyczaj odszkodowanie – jak uzyskać rekompensatę finansową i jak wnioskować o zadośćuczynienie? W tym artykule podpowiemy, jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy i kiedy można wnioskować o zadośćuczynienie!

Odszkodowanie – jak uzyskać świadczenie pieniężne po wypadku samochodowym?

Wiele osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nie wie, jak dochodzić swoich praw. Niestety przez nieznajomość prawa bardzo często przyjmują pierwszą decyzję ubezpieczyciela lub godzą się na brak sprawiedliwego naprawienie szkody. To właśnie dlatego, wiedza o tym, jak ubiegać się o odszkodowanie jest niezmiernie istotną kwestią w rzetelnym dochodzeniu swoich praw i roszczeń.

W świetle polskiego prawa, a dokładniej kodeksu cywilnego osoba, która poruszając się mechanicznym środkiem komunikacji, spowoduje wypadek, jest osobą odpowiedzialną za wyrządzenie szkody komunikacyjnej.

Szkodę można wyrządzić zarówno na osobie, jak i na mieniu. Z tego tytułu, każdy posiadacz pojazdu: motocykla, samochodu, skutera – jest zobowiązany do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC – od odpowiedzialności cywilnej. W sytuacji zaistnienia szkody, osoba poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawy wypadku. Może ono obejmować rekompensatę za zniszczone mienie (np. naprawę pojazdu) lub za uszczerbek na zdrowiu. Ze stosowną dokumentacją potwierdzającą zdarzenie zgłasza się do ubezpieczyciela.

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? Najlepiej jest zdobyć numer polisy, dane kierującego i pojazdu, a także spisać stosowane oświadczenie, w którym sprawca uznaje swoją winę. Jeżeli sprawa nie jest oczywista, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję i poprosić o sporządzenie stosownej notatki. Z kompletem niezbędnych dokumentów należy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Firma ubezpieczeniowa wyceni szkodę i wypłaci stosowne odszkodowanie. Jeżeli uznają Państwo, że zaproponowana kwota jest zbyt niska na pokrycie szkód wyrządzonych w wypadku samochodowym, konieczne może okazać się dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej. Jeżeli do niego dojdzie, warto zatrudnić adwokata, którego specjalizacją są odszkodowania.

Odszkodowanie po wypadku a zadośćuczynienie

Według art. 445 kc., jeżeli dojdzie do wyrządzenia szkody na osobie, po złożeniu odpowiedniego wniosku do sądu, poszkodowany ma prawo wnieść o zadośćuczynienie. Jest to rekompensata pieniężna za doznaną krzywdę, a jej przyznanie nie ma wpływu na wypłacone wcześniej odszkodowanie z OC. Wysokość zadośćuczynienia powinna być wymierna do poniesionej krzywdy, nawet jeżeli ta miałaby postać np. utraconych, możliwych korzyści. Adwokat Lublin Mariusz Janiga specjalizuje się w wielu gałęziach prawa, również w sprawach związanych z dochodzeniem swoich roszczeń po wypadku: komunikacyjnym i w miejscu pracy.

Jeżeli nie wiedzą Państwo jak starać się o odszkodowanie w miejscu pracy lub po wypadku komunikacyjnym, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii. Podpowiemy, jak zgłosić odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, a także jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w miejscu pracy i możemy zająć się reprezentacją Państwa interesów w sądzie.

Zapraszamy do skorzystania z oferty!

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska