careers-offices-01.jpg

Zachowek po rodzicach – komu się należy?

Zachowek po rodzicach ma na celu zabezpieczenie najbliższych spadkobierców, czyli ich dzieci. Zachowek można jednak ogólnie jako uprawnienie w postaci pieniężnego świadczenia, które przysługuje osobom z kręgu spadkobierców ustawowych, nawet jeżeli nie zostali oni ujęci w testamencie. W świetle prawa zachowek najczęściej trafia do dzieci, małżonka i dalej: wnuków i prawnuków. Otrzymanie zachowku nie zawsze jest jednak możliwe. Co to jest zachowek i komu się należy?

Komu należy się zachowek?

Komu i kiedy należy się zachowek? Zachowek stanowi część masy spadkowej. Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu i nie wydziedziczył, któregoś z członków najbliższych, ubieganie się o zachowek nie jest konieczne, ponieważ spadkobiercy dziedziczą masę spadkową na mocy ustawy. O prawo do zachowku można się jednak ubiegać w sytuacji, w której zmarły pominął w testamencie osoby z najbliższej grupy spadkobierców, a które mają prawo do dziedziczenia ustawowego.

Komu przysługuje zachowek? Do grupy spadkobierców dziedziczących z mocy ustawy, zaliczani się kolejno zstępni (dzieci, wnuki i prawnuki, małżonkowie), a następnie rodzice spadkodawcy (jeżeli nie ma zstępnych).

Zachowek po rodzicach – do ilu lat można się o niego ubiegać?

Z roszczeniem o zapłatę zachowku po rodzicach można ubiegać się do 5 lat. Tyle wynosi termin przedawnienia. Jest on liczony od chwili otwarcia testamentu. Po upływie wymienionego terminu osoba z kręgu spadkobierców ustawowych nie będzie miała możliwości złożenia skutecznego roszczenia o zapłatę zachowku.

Kiedy nie należy się zachowek?

Zachowek nie należy się osobom, które zostały w testamencie wydziedziczone, ani również spadkobiercom, którzy decyzją sądu zostali uznani za niegodnych dziedziczenia. Co więcej, prawo do zachowku po rodzicach nie przysługuje również tym, którzy w terminie odrzucili spadek lub zrzekli się dziedziczenia.

Ile wynosi zachowek i jak go obliczyć?

Jak obliczyć zachowek? Z wyłączeniem przypadków małoletnich i osób niezdolnych do pracy (art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego), zachowek wynosi połowę udziału spadkowego. Aby obliczyć udział spadkowy, konieczne jest w pierwszej kolejności określenie kręgu spadkobierców. Ciekawostką jest to, że przy obliczaniu części udziałów należy wziąć pod uwagę spadkobierców, którzy odrzucili spadek lub zostali uznani za niegodnych dziedziczenia. Nie można zatem jednoznacznie określić, ile procent wynosi zachowek po rodzicach. Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które są zainteresowane tym, jak obliczyć zachowek w ich sytuacji.

Do specjalizacji adwokatów z kancelarii Mariusza Janigi zalicza się prawo spadkowe i prawo rodzinne. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące dziedziczenia i nie tylko. Pomożemy w obliczaniu wysokości zachowku, możemy również reprezentować interesy klientów w sądzie. Zachęcamy do poznania pełnej oferty: adwokat Lublin – Mariusz Janiga.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska