
Pułapki przy zakupie domu: na co zwrócić uwagę?
Wymarzony dom, który pięknie prezentuje się zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz, na gruncie prawnym i technicznym może pozostawiać wiele do życzenia. Dowiedz się, jakie pułapki występują najczęściej i jak ich uniknąć.
Czym różni się zakup domu z rynku wtórnego i pierwotnego?
Dom z rynku pierwotnego jest nowy, wcześniej niezamieszkały, docelowo w bardzo dobrym stanie technicznym. Budową tych nieruchomości zajmują się deweloperzy. Kupujący, w przeciwieństwie do sytuacji, w której buduje dom od podstaw, ma ograniczoną możliwość wpływania na przykład na rozkład pokoi. Tymczasem dom z rynku wtórnego pochodzi od poprzedniego właściciela. Ze względu na to, że był wcześniej użytkowany, jego stan, zarówno techniczny, jak i prawny, może być różny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego?
Pułapki przy zakupie domu mogą mieć dwojaki charakter: prawny lub techniczny. I jedne i drugie trudno rozpoznać osobie, która nie ma w tej materii większej wiedzy. Dla specjalisty nie powinny jednak stanowić większego problemu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego? Trzy najważniejsze kwestie to: księga wieczysta, stan techniczny i umowa przedwstępna.
Weryfikacja księgi wieczystej
Przed zawarciem transakcji należy przeanalizować księgę wieczystą nieruchomości. To właśnie w niej kryją się największe pułapki przy zakupie domu. Na początek sprawdź, czy osoba, która chce go sprzedać, jest właścicielem. Następnie, w dziale III księgi wieczystej zweryfikuj, czy na nieruchomości nie została ustalona służebność. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy na nieruchomości nie została ustanowiona hipoteka.
Stan techniczny
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego? Oczywiście na jego stan techniczny. Niektóre wady są widoczne od razu, inne wymagają wnikliwego badania. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który sprawdzi, w jakim stanie są nie tylko instalacje, ale też dach czy fundamenty. Ponadto sprzedający powinien przedstawić świadectwo energetyczne, które określa zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.
Umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna często nie zawiera korzystnych dla kupującego zapisów, nadmiernie chroniąc sprzedającego. Na przykład ma on prawo odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji, podczas gdy kupujący traci zaliczkę. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu, umowa przedwstępna jest jednym z ważniejszych elementów. Warto skonsultować ją z prawnikiem, zwłaszcza w przypadku nieproporcjonalności praw i obowiązków obu stron.
Gdzie jeszcze mogą czekać pułapki przy zakupie domu?
Istnieje jeszcze kilka pułapek, których pominięcie finalnie może okazać się kosztowne i problematyczne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Oto najważniejsze kwestie:
- poziom hałasu i bezpieczeństwa w okolicy – oglądając dom, sprawdź okolicę, w jakiej się znajduje. Możesz też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego danego rejonu,
- sprawy meldunkowe – warto sprawdzić, czy w domu nie są zameldowane jakieś osoby, a jeśli tak, należy poprosić sprzedającego o podjęcie stosownych działań,
- koszty utrzymania domu – nieefektywne ogrzewanie, zły stan techniczny, brak ocieplenia to tylko niektóre niedociągnięcia wpływające na ostateczną kwotę kosztów eksploatacji,
- przepisanie mediów – stan liczników prądu, wody czy gazu musi być poprawnie spisany, tak aby właściwie rozliczyć kolejne rachunki.
Kupując dom, warto bliżej przyjrzeć się postawie właściciela. Jeśli okazuje on dokumenty, o które poprosimy, odpowiada na pytania i chętnie współpracuje, możemy przypuszczać, że postępuje uczciwie. Natomiast braki w dokumentacji, podawanie nieprawdziwych informacji czy próby zbywania kupującego powinny wzbudzić czujność.
Dlaczego warto zwrócić się po pomoc prawnika?
Kupując dom, inwestujesz spory kapitał. Wystarczy jeden niewłaściwy krok, a mieszkanie marzeń może przekształcić się w ciągłe problemy. Dlatego przed podpisaniem umowy warto skonsultować się z prawnikiem. Stan prawny domu to szerokie zagadnienie, któremu bliżej powinien przyjrzeć się adwokat od nieruchomości. Do jego kompetencji należy:
- weryfikacja stanu prawnego domu na podstawie dostępnych dokumentów,
- wydanie rekomendacji w zakresie zakupu lub dopełnienia formalności.
Pomoc prawnika jest nieodzowna przy zakupie domu z rynku wtórnego, ale warto z niej skorzystać także przy zakupie nieruchomości od dewelopera. W tym przypadku pojawiają się inne zagadnienia prawne, których istnienia warto mieć świadomość. Wiedza i doświadczenie specjalisty pozwolą uchronić się przed problemami w przyszłości.