Groźby karalne – Adwokat, Lublin

Groźby karalne wciąż dotykają znaczną część społeczeństwa. Polegają na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa. Czyn zawarty w groźbie nie musi dotyczyć poszkodowanego. Może odnosić się do osoby jej najbliższej. 

Jeśli jednak groźba nie odnosi się do popełnienia przestępstwa, a przykładowo dotyczy wykroczenia, nie ma możliwości sądzenia się z tytułu gróźb karalnych. Mowa wówczas o groźbach bezprawnych. 

Proces sądowy może dotyczyć jedynie gróźb kierowanych do człowieka. Groźby pod adresem spółek, firm i innych podmiotów, nie są traktowane jako groźby karalne.

Adwokat Janiga pomoże w sprawach o groźby karalne

Groźby karalne omawia art.  190 k. k. Przestępstwo to nie jest ścigane z urzędu. Aby sprawca został ukarany, pokrzywdzony musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania.

Groźby karalne są surowo karane. Jaka kara może za nie grozić? Kodeks karny przewiduje nawet 2 lata pozbawienia wolności. Jest to maksymalny wyrok, jaki może otrzymać sprawca. Podczas rozpatrywania spraw, sąd bierze pod uwagę między innymi jego przeszłość kryminalną, relacje z pokrzywdzonym, stan psychiczny i wiele innych czynników.

Jednak, aby zapadł wyrok za groźby karalne, musi istnieć uzasadniona obawa ich spełnienia. Tutaj duże znaczenie mają odczucia pokrzywdzonego. Trzeba jednak pamiętać, że groźby karalne zawsze naruszają tak zwaną wolność psychiczną, i zagrażają bezpieczeństwu jednostki. 

Sprawy dotyczące gróźb karalnych, które wzbudzają obawę o życie lub zdrowie, wymagają empatycznego podejścia do pokrzywdzonej osoby. Rzetelne i ludzkie podejście do sprawy zapewnia adwokat Mariusz Janiga.

Groźby karalne – skutecznie rozwiążemy problem

Groźby karalne naruszają bezpieczeństwo i wolność psychiczną poszkodowanego. Przykłady takich działań mogą być różne. Groźba nie zawsze musi być wyrażona ustnie. Może być nią również:

  • gest,
  • obraz, rysunek, fotomontaż,
  • zachowanie, które wzbudzi poczucie zagrożenia, 
  • mail,
  • telefon, 
  • list.

Niezależnie od formy przekazania groźby, każdy z tych przykładów może być postawą do wszczęcia postępowania. Nawet groźby karalne, wyrażane pod wpływem alkoholu, mogą być rozpatrywane przez sąd. 

Nikt, w żadnym wypadku, nie powinien ograniczać Państwa wolności psychicznej i wzbudzać poczucia zagrożenia. Jeśli otrzymują Państwo groźby i chcą walczyć o swoje bezpieczeństwo, zachęcamy do kontaktu z adwokatem Mariuszem Janigą.

Mariusz Janiga, adwokat Lublin, wykorzysta swoje doświadczenie i wiedze, by pomóc Państwu rozwiązać problemy prawne. Prowadzi również między innymi sprawy karne i rodzinne.

Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Otrzymają Państwo rzetelną pomoc prawną od adwokata z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Pełen zakres usług

Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska