Wyrok łączny – jak liczyć?

Wyrok łączny – jak liczyć?

Jednym z często występujących rozwiązań wprost z sali sądowej jest wyrok łączny. Jak liczyć w takiej sytuacji całość kar pozbawienia wolności? Podpowiadamy zainteresowanym, co właściwie oznacza ten wniosek. 

Kara łączna ograniczenia wolności – jak liczyć?

Wniosek o wyrok łączny jest dość popularnym rozwiązaniem. Wydanie wyroku łącznego zachodzi wówczas, gdy sprawca postawiony przed sądem popełnił co najmniej dwa przestępstwa dokładnie tego samego rodzaju. Niektóre wykroczenia lub przestępstwa podlegają łączeniu. Wydanie wyroku łącznego nie polega na tym, że dana osoba otrzymuje karę za jedno przestępstwo; do wydania takiego wyroku łącznego konieczny jest zatem ten sąd, który jako ostatni wydał orzeczenie kary w pierwszej instancji dla skazanego.

Sąd może orzec karę łączną z urzędu bądź na wniosek o wyrok łączny samego skazanego, jego adwokata lub też prokuratora

Wyrok łączny – co zawiera?

Naturalne pytanie, jakie się nasuwa, brzmi: jak liczyć wyrok łączny? Sąd Najwyższy podejmując decyzje o wydaniu wyroku łącznego, uwzględnia jednostkowe wymierzone kary. Warto podkreślić, że jeśli zostały one już wymierzone, kara łączna powinna mieścić się w przedziale między najwyższą zasądzoną przez sąd karą, a ich całkowitą sumą. Nie może ona jednak przekroczyć kary pozbawienia wolności powyżej 15 lat; w przypadku orzeczenia kary grzywny, nie będzie to więcej niż 810 ilości stawek dziennych kary łącznej w wyroku łącznym. 

Kary pozbawienia wolności mogą być połączone z karami ograniczenia wolności; w takiej sytuacji jeden miesiąc ograniczenia wolności odpowiada bezpośrednio 15 dniom pozbawienia wolności. Nie może jednak dojść do połączenia kary pozbawienia wolności z zasądzoną wcześniej karą grzywny. Istotną informacją jest również fakt, że wyrok łączny wydawany jest po przeprowadzeniu rozprawy; podlega on także zaskarżeniu apelacją. 

Wymiar kary a wsparcie specjalistów

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, co właściwie oznacza wyrok sądu – na przykład w przypadku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, to warto wesprzeć się specjalistami od tego typu tematów. Znają oni dokładnie kodeks karny, zatem z pewnością będą w stanie napisać wniosek skazanego czy też wytłumaczyć zainteresowanemu jego wyrok skazujący. Bez względu na liczbę kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa, doradztwo, jakie proponuje zainteresowanym adwokat z Lublina Mariusz Janiga, którego specjalizacją jest prawo karne, będzie doskonałym wsparciem. Zasady łączenia kar nie dla każdego; w niektórych przypadkach zachodzi potrzeba wydania nowego wyroku łącznego, co wiąże się z kolejnymi bataliami. Współpraca z nami zapewnia klientowi profesjonalne wsparcie prawne, w nawet bardzo trudnych sytuacjach.

Zachęcamy do kontaktu.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska