Unieważnienie małżeństwa — kiedy jest możliwe?

Unieważnienie małżeństwa — kiedy jest możliwe?

Do unieważnienia małżeństwa może dojść w określonych przypadkach. Istnieje kilka przepisów prawa, które precyzują, w jakich sytuacjach można uznać małżeństwo za nieważne. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest złożenie do sądu odpowiedniego wniosku oraz udowodnienie istnienia jednej z wymienionych przesłanek, aby uzyskać zadowalające rezultaty. Może to być skomplikowane i czasochłonne.

Czy można unieważnić ślub cywilny?

Wiele osób zastanawia się, czy można unieważnić ślub cywilny. W Polsce istnieje taka możliwość, trzeba jednak pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces. Żeby doszło do takiej sytuacji, trzeba spełnić określone warunki. Może to być na przykład orzeczenie o niezdolności jednego z małżonków do zawarcia małżeństwa z powodu braku pełnej świadomości skutków prawnych takiej decyzji (np. ze względu na niepełnoletniość lub chorobę psychiczną). Podobnie dzieje się, jeśli małżeństwo zostało zawarte, w sytuacji, gdy tożsamość drugiej osoby była nieznana.  

Kiedy unieważnienie małżeństwa cywilnego jest możliwe?

W Polsce unieważnienie małżeństwa cywilnego jest możliwe, gdy istnieją określone przesłanki. Dotyczy to takich sytuacji jak niezdolność do zawarcia małżeństwa. Jeśli zawarcie małżeństwa było skutkiem błędu, co do tożsamości drugiej osoby lub istotnych cech jej osobowości, której drugi małżonek nie znał również, można je unieważnić. Podobnie dzieje się w sytuacji groźby lub przymusu, uniemożliwiających wyrażenie wolnej woli. W polskim prawie niedozwolona jest również bigamia. Anulowanie ślubu cywilnego musi mieć uzasadnioną przyczynę. 

Powody unieważnienia małżeństwa cywilnego

Warto wiedzieć, jakie są powody unieważnienia małżeństwa cywilnego. Dzięki temu można lepiej umotywować swoją decyzję, co pozwala na skuteczne przeprowadzenie postępowania rozwodowego. Jeśli chcesz się ubiegać o unieważnienie małżeństwa cywilnego, powody musisz znać. W przeciwnym razie uzyskanie pożądanego rezultatu może się okazać trudne. Rozwód nie jest więc jedynym rozwiązaniem.

Wady oświadczenia woli a unieważnienie ślubu

W polskim prawie istnieje możliwość unieważnienia ślubu w przypadku wystąpienia wad oświadczenia woli jednej ze stron. Jeśli jedna ze stron zawiera małżeństwo, nie mając świadomości, co do tożsamości drugiej osoby lub nie mając świadomości istotnych cech osobowości, może to stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa. Dotyczy to również sytuacji, gdy małżeństwo zostało zawarte pod wpływem groźby lub przymusu.

Jak unieważnić ślub cywilny?

Warto wiedzieć, jak unieważnić ślub cywilny. Na początku trzeba złożyć wniosek do sądu. Musi on zawierać uzasadnienie oraz wiarygodne dowody. Złożenie do sądu wniosku o unieważnienie małżeństwa jest następnym krokiem, który trzeba podjąć. Należy to zrobić osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Sąd będzie rozpatrywał wniosek o unieważnienie ślubu na podstawie przedstawionych dowodów. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie rozprawy, na której strony przedstawią swoje argumenty. Jeśli sąd uzna, że istnieją podstawy do unieważnienia małżeństwa, wyda stosowny wyrok. 

Ile czasu po ślubie można unieważnić małżeństwo?

Wiele osób zastanawia się, ile po ślubie można unieważnić ślub. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W Polsce nie ma ściśle określonego czasu, w którym unieważnienie ślubu cywilnego jest możliwe. Jeśli istnieją odpowiednie podstawy prawne, taka procedura może zostać wszczęta w dowolnym momencie. Zdarza się nawet unieważnienie małżeństwa 24 godziny. Warto jednak pamiętać, że im dłużej po zawarciu małżeństwa oczekuje się złożenia wniosku o unieważnienie, tym trudniejsze może być udowodnienie problemów, które się z tym wiążą. 

Czy unieważnienie małżeństwa zaraz po ślubie jest możliwe?

Mogą pojawić się niespodziewane przeszkody, ale unieważnienie małżeństwa zaraz po ślubie nie jest wykluczone. Procedura może zostać wszczęta w dowolnym momencie, również zaraz po wstąpieniu w związek małżeński. Trzeba jednak pamiętać, na długość tego procesu może wpłynąć kilka różnych kwestii. Jeśli nie wiesz, ile czasu na unieważnienie małżeństwa cywilnego potrzeba, musisz mieć świadomość, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

Podsumowanie

Unieważnienie ślubu cywilnego jest możliwe w określonych przypadkach. Przeprowadzenie takiej procedury wymaga złożenia do sądu odpowiedniego wniosku. Mimo że istnieje możliwość unieważnienia ślubu zaraz po jego zawarciu, proces ten bywa skomplikowany. Szybki rozwód pozwala rozwiązać trudne sytuacje i zmniejszyć ryzyko, że problemy będą narastać w przyszłości.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska