Sprzeciw od wyroku nakazowego
Sprzeciw od wyroku nakazowego w postępowaniu prawa karnego należy złożyć w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia oskarżonemu bądź oskarżycielowi wyroku, do sądu który wydał wyrok nakazowy.
Wskazany termin ma charakter zawity, co oznacza, że nie może ulec przedłużeniu ani skróceniu przez sąd. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc. Sprawa następnie podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
Sprzeciw jest wyrazem braku zgody stron na zaskarżony wyrok nakazowy i żądaniem przeprowadzenia dalszego postępowania na zasadach ogólnych. Nie jest wymagane formułowanie jakichkolwiek zarzutów pod adresem wyroku nakazowego ani uzasadnianie sprzeciwu. Wystarczające jest, aby zawierał dostatecznie jasne uzewnętrznienie woli zaskarżenia wyroku nakazowego.
Sprzeciw od wyroku nakazowego jest swoistym środkiem zaskarżenia wyroku nakazowego. Sprzeciw nie jest środkiem odwoławczym. Ustawodawca, kreując środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu, wprowadza wyjątek od zasady, że od wyroku pierwszej instancji przysługuje środek odwoławczy w postaci apelacji. Ze względu na swoje właściwości klasyfikowany jest w doktrynie jako środek zaskarżenia należący do grupy sprzeciwów.