Rozwód zaoczny: co to takiego i na czym polega?

Rozwód zaoczny: co to takiego i na czym polega?

Rozwód zaoczny jest sytuacją, w której jeden z małżonków składa pozew o rozwód, a drugi nie uczestniczy w rozprawie. Nie dochodzi jednak do wniesienia przez taką osobę sprzeciwu. Sąd może wydać orzeczenie rozwodowe na podstawie wniosku jednej strony bez konieczności przeprowadzania pełnej rozprawy sądowej, co stanowi znaczące uproszczenie stosowanych zazwyczaj procedur. Aby zapadła taka decyzja, muszą jednak zaistnieć uzasadnione przyczyny. Dotyczy to przede wszystkim trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Orzeczenie sądu w sprawie rozwodu zaocznego formalnie kończy małżeństwo, nawet jeśli drugi małżonek nie uczestniczył w procesie rozwodowym. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością, ponieważ jest bardzo wygodne. Dla większości osób rozwód jest nieprzyjemnym doświadczeniem i chcą je mieć, jak najszybciej za sobą.

Rozwód zaoczny: co to jest?

Wiele osób zastanawia się rozwód zaoczny — co to jest? Warto poznać możliwości, jakie oferuje to ciekawe rozwiązanie. Jest ono nie tylko skuteczne, ale również bardzo wygodne. Rozwód zaoczny odnosi się do sytuacji, w której małżonkowie nie są obecni na rozprawie. Pozew rozwodowy składa jedna osoba, a druga nie musi stawiać się w sądzie. Orzeczenie o rozwodzie może zostać wydane na podstawie wniosku jednej strony, jeśli przyczyny rozstania zostaną uznane za uzasadnione. Do rozwodu zaocznego może dojść w sytuacji, gdy druga osoba jest nieosiągalna lub nie chce brać udziału w procesie rozwodowym.  Rozwód bez rozprawy cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala oszczędzić sporo czasu. Wiele osób chętnie korzysta z takiego rozwiązania. Trzeba jednak mieć świadomość, że rozwód zaoczny wymaga spełnienia określonych warunków i jest stosowany w konkretnych sytuacjach, co sprawia, że ​​nie wszystkie małżeństwa mogą się zdecydować na takie rozwiązanie.

Kiedy rozwód zaoczny może zostać orzeczony?

Należy sprawdzić nie tylko rozwód zaoczny — co to jest, ale również zapoznać się z innymi informacjami na ten temat. Dzięki temu można podjąć najlepszą w danej sytuacji decyzję. Rozwód zaoczny w Polsce może zostać orzeczony w sytuacji, gdy jeden z małżonków składa pozew rozwodowy, a drugi nie stawia się na rozprawie sądowej. Wydanie orzeczenia rozwodowego na podstawie wniosku jednej strony jest możliwe, jeśli sąd uzna, że uzasadniono konieczność przeprowadzenia rozwodu w wyczerpujący sposób i nie ma potrzeby organizowania w tym celu specjalnej rozprawy. Rozwód zaoczny jest często jedynym rozwiązaniem w trudnych sytuacjach, charakteryzuje się jednak również wyjątkową wygodą. Sąd może podjąć taką decyzję, musi jednak dokładnie przyjrzeć się wszystkim okolicznościom towarzyszącym. 

Wniesienie sprzeciwu wobec rozwodu zaocznego

Jeśli jeden z małżonków złożył pozew o rozwód, a drugi nie stawił się na rozprawie sądowej, istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu wobec rozwodu zaocznego. Można go złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia wyroku rozwodowego lub innego dokumentu sądowego zawiadamiającego podjętej przez odpowiedni organ decyzji. Wniosek o sprzeciw może złożyć osobiście drugi małżonek lub jego pełnomocnik. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, aby przedstawić stosowne argumenty. Sąd rozpatrzy wniosek i podejmie stosowną decyzję, uwzględniając wszystkie okoliczności istotne w konkretnej sytuacji. Jeśli okaże się, że istnieją podstawy do odrzucenia decyzji o rozwodzie zaocznym, sąd może zdecydować o konieczności przeprowadzenia pełnej rozprawy.

Orzekanie o winie a rozwód zaoczny

W przypadku rozwodu zaocznego nie dochodzi do orzekania o winie. Sąd może podjąć decyzję o formalnym rozwiązaniu małżeństwa na podstawie wniosku jednej strony, jeśli uzna, że przyczyny rozwodu są wystarczająco dobrze umotywowane i organizowanie rozprawy nie jest konieczne. Przeprowadzenie rozwodu zaocznie nie wymaga ustalania winy żadnego z małżonków, a decyzja sądu opiera się na przesłankach określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Rozwód z orzeczeniem o winie wymaga przeważnie znacznie więcej zaangażowania i trwa dłużej, warto więc zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie na pewno będzie najlepszym w określonej sytuacji.

Podsumowanie

Rozwód zaocznie jest wygodnym sposobem umożliwiającym skuteczne sformalizowanie rozstania, ponieważ eliminuje konieczność fizycznej obecności poszczególnych osób w sądzie. Dzięki tak przeprowadzonej procedurze rozwiązanie małżeństwa jest znacznie łatwiejsze, niż korzystając z klasycznych rozwiązań. Chociaż zaoczny rozwód zapewnia wygodę i wiąże się z dużą oszczędnością czasu, trzeba pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności. Warto w tym celu skorzystać z pomocy prawnika, który wytłumaczy, w jaki sposób można przeprowadzić rozwód zaocznie. Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Warto mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach uproszczenie procedur prawnych pozwala nawet na to, aby przeprowadzić rozwód online. Jest to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza w dzisiejszych czasach.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska