Rozwód online w Polsce: jak wygląda sprawa rozwodowa przez internet?

Rozwód online w Polsce: jak wygląda sprawa rozwodowa przez internet?

Rozwód online pozwala na sformalizowanie rozstania bez konieczności pojawiania się w sądzie. Procedura ta umożliwia złożenie pozwu o rozwód oraz przeprowadzenie rozprawy zdalnie za pomocą przeznaczonych do tego aplikacji internetowych. Rozwód online jest bardzo wygodny i wiąże się ze znaczną oszczędnością czasu, co dla wielu osób jest niezwykle istotne. Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzenie takiej procedury przez internet, wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. W trakcie mogą pojawić się problemy techniczne, które zakłócą przebieg rozprawy. Rzadko jednak się tak zdarza, dlatego coraz więcej osób chętnie korzysta z takiego rozwiązania.  

Czy rozwód online jest w Polsce możliwy?

Rozwód online jest w Polsce możliwy. Wprowadzenie przepisów pozwalających na przeprowadzenie rozpraw zdalnych pozwala na przeprowadzenie procesu rozwodowego bez konieczności pojawienia się zwaśnionych małżonków w sądzie. To ciekawe rozwiązanie pojawiło się w polskim systemie prawnym w czasie pandemii COVID-19, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Od tego momentu możliwe jest przeprowadzenie rozprawy rozwodowej w formie online. Dla wielu osób takie rozwiązanie stanowi nieocenione ułatwienie, które znacznie ułatwia codzienne życie i pozwala zminimalizować stres, który wiąże się z rozstaniem. Warto się na nie zdecydować, aby uniknąć problemów.

Czy można złożyć pozew o rozwód online?

Wiele osób, poszukując udogodnień, zastanawia się również, czy można złożyć pozew o rozwód w online. Niestety nie jest to takie proste. Stosowne dokumenty powinny zostać dostarczone osobiście do biura podawczego sądu. Można również skorzystać z poczty. Można jednak zawrzeć w pozwie wniosek o zdalne przeprowadzenie rozprawy. Pozew o rozwód online powinien zawierać takie informacje jak adres e-mail, zapewnienie o posiadaniu odpowiedniego sprzętu do udziału w wideokonferencji oraz uzasadnienie decyzji o wyborze rozprawy w trybie zdalnym. Aby więc złożyć wniosek o rozwód online, trzeba skorzystać z tradycyjnych kanałów komunikacji, ale sama rozprawa może już się odbyć przez internet, jeśli tylko jest to odpowiednio uzasadnione. Rozwody online stanowią doskonałe rozwiązanie dla zabieganych osób.

Jak przebiega rozprawa rozwodowa online?

Na początku trzeba oczywiście złożyć wniosek o rozwód online. Dzięki temu możliwe jest uruchomienie całej procedury, która prowadzi do formalnego rozwiązania małżeństwa. Warto mieć świadomość, że rozprawa rozwodowa online przebiega w podobny sposób, jak tradycyjne rozstania. Jeśli sąd zdecyduje się na takie rozwiązanie, strony zostaną poinformowane o terminie i sposobie uczestnictwa w takim wydarzeniu. Rozwód przez internet przeprowadzany jest za pomocą odpowiedniej aplikacji. Może to być na przykład MS Teams. W trakcie rozprawy obowiązują takie same zasady jak przy rozprawie przeprowadzanej w budynku sądu. Sprawdzany jest sprzęt uczestników, a następnie wysłuchiwane stanowiska obu stron i ewentualnych świadków. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja. Rozwód na odległość stanowi bardzo wygodne rozwiązanie.

Kiedy wybrać rozwód na odległość?

Rozwód online jest świetną opcją dla osób, które chcą uniknąć konieczności wielokrotnych wizyt w sądzie i dojazdów do niego. Jest to szczególnie korzystne dla tych, którzy pragną uniknąć uciążliwych podróży w trakcie procesu rozwodowego. Wiele osób nie ma na to po prostu czasu, ponieważ ich kalendarz jest wypełniony różnorodnymi zadaniami. Sprawa rozwodowa jest ponadto często źródłem dużego stresu. Jeśli więc ktoś chce uniknąć gromadzenia się napięcia i ograniczyć bezpośrednie kontakty z drugą stroną podczas rozprawy, powinien zdecydować się na skorzystanie z możliwości, jaką oferuje przeprowadzenie rozwodu online.

Zalety rozwodu przez Internet

Jedną z głównych zalet rozwodu przez Internet jest wygoda tego rozwiązania. Wiąże się ono ze sporą oszczędnością czasu. Przeprowadzenie rozprawy rozwodowej online eliminuje konieczność fizycznej obecności w sądzie, co sprawia, że proces rozwodowy jest znacznie mniej uciążliwy. Małżonkowie nie muszą składać wielokrotnych wizyt w sądzie ani do niego dojeżdżać. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można ponadto uniknąć bezpośrednich spotkań z drugą stroną, co pozwala zmniejszyć stres i zredukować negatywne emocje związane z koniecznością przeprowadzenia procesu rozwodowego. Dla wielu osób jest to bardzo istotny aspekt, który wpływa pozytywnie na jakość życia.

Wady rozwodów przez Internet

Rozwód na odległość może mieć również pewne wady. Podczas trwania takiej rozprawy mogą pojawić się pewne problemy techniczne. Prowadzą one do znacznego wydłużenia trwania postępowania. Konieczne jest ponadto posiadanie odpowiedniego sprzętu elektronicznego oraz stabilnego łącza internetowego. Dla niektórych osób może się to okazać kłopotliwe i spowodować pewne problemy. Istnieje ponadto spore ryzyko ograniczenia możliwości odczytywania mowy ciała, a także opcja ingerencji osób trzecich oraz brak pewności co do uczciwości przesłuchiwanych świadków. Dla większości osób nie są to jednak poważne przeszkody i chętnie się one decydują na zastosowanie wymienionych rozwiązań.

Podsumowanie

Rozwód online stał się możliwy w Polsce dzięki wprowadzeniu adekwatnych przepisów prawa. Procedura ta pozwala na uruchomienie procesu rozwodowego bez konieczności pojawiania się obu zainteresowanych osób w sądzie. Warto zaznaczyć, że chociaż rozwód online jest bardzo wygodny i pozwala oszczędzić czas, wiąże się również z pewnymi problemami. Są to potencjalne problemy techniczne, ale również ograniczone możliwości odczytywania mowy ciała. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują wygodnego i mniej stresującego sposobu przeprowadzenia procesu rozwodowego. Bez wątpienia, jeśli chcesz przeprowadzić rozwód zdalnie, nie rozczarujesz się. Zasięgnij porady prawnika, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Chętnie udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska