O co pytać przy kupnie mieszkania, by uniknąć problemów?

O co pytać przy kupnie mieszkania, by uniknąć problemów?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Obecny właściciel lub deweloper powinien udzielić wszelkich informacji przed podpisaniem umowy. Sprawdź, jakie pytania zadawać, aby dowiedzieć się o mieszkaniu jak najwięcej.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego a prawo

Inwestor ma prawo kupić mieszkanie na rynku pierwotnym (od dewelopera) bądź wtórnym, jednak te transakcje różnią się w oczywisty sposób. W pierwszym przypadku deweloper powinien przedstawić prospekt informacyjny, w którym zawarte są najważniejsze dane dotyczące nieruchomości. Natomiast kupującemu mieszkanie z rynku wtórnego obecny właściciel powinien udostępnić świadectwo energetyczne. Dokument ten wymagany jest od 2023 roku, a za jego brak grozi grzywna do 5 000 zł. Oczywiście, właściciel powinien przedstawić także dokumentację techniczną, na podstawie której ocenimy m.in. stan instalacji.

Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie?

O co pytać przy zakupie mieszkania? Wiele kwestii jesteśmy w stanie ocenić sami, dokonując oględzin mieszkania. Zwróćmy uwagę na:

  • stan instalacji wodociągowej, elektrycznej, grzewczej i gazowej,
  • stan drzwi wejściowych i okien,
  • stan podłóg,
  • piony ścian,
  • oświetlenie,
  • rodzaj ogrzewania,
  • gniazdka elektryczne.

Istotna jest także funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, a zwłaszcza kuchni i łazienki. Jeśli w najbliższej przyszłości nie zamierzasz wymieniać sprzętów gospodarstwa domowego, sprawdź, w jakim są stanie. Przyjrzyj się też ich klasom energetycznym.

Oglądając mieszkanie, rozejrzyj się też po okolicy. Warto pobyć w nim trochę dłużej, oceniając m.in. dźwięki czy zapachy dochodzące z zewnątrz. Przyjrzyj się też klatce schodowej, elewacji budynku, oceń jego stan techniczny. W miarę możliwości dowiedz się, kto sprawuje nadzór nad blokiem mieszkalnym, a więc komu można zgłaszać ewentualne problemy.

O co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Ze względu na nadużycia, jakich dopuszczają się sprzedający mieszkania na rynku pierwotnym, warto wiedzieć, o co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera? Oto kilka najważniejszych pytań:

  • jakie są warunki zawarcia umowy i odstąpienia od niej,
  • jakie będą wydatki administracyjne,
  • co obejmuje standard deweloperski,
  • czy można wprowadzić zmiany w układzie mieszkania,
  • jak wyglądały poprzednie inwestycje dewelopera?

Warto współpracować wyłącznie z deweloperem, który terminowo dostarcza dokumentację. Dokładne zapoznanie się z nią pozwala uniknąć zarówno problemów finansowych, jak i prawnych.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

O co pytać przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Przede wszystkim o koszty utrzymania, a więc o wysokość czynszu i orientacyjne kwoty rachunków. Warto dowiedzieć się, kiedy i w jakim zakresie był przeprowadzany ostatni remont. Co sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego? Najważniejszych informacji dostarcza księga wieczysta. Dzięki niej sprawdzisz, kto jest właścicielem mieszkania, czy objęte jest ono pełną własnością czy prawem spółdzielczym oraz czy nie została na nim ustanowiona hipoteka

Właściciel mieszkania powinien przedstawić zaświadczenie o braku zaległości w opłatach. Wystawia je zarządca nieruchomości, jednak dotyczy ono wyłącznie opłat czynszowych. Ważne, aby zaświadczenie nie było starsze niż 30 dni.

Kiedy i dlaczego warto zasięgnąć opinii prawnika?

Wiesz już, o co pytać przy kupnie mieszkania i na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na problemy. Jedną z najistotniejszych kwestii jest stan prawny nieruchomości. Problem ten dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kupując lokal, najczęściej skupiamy się na jego stanie technicznym, co oczywiście nie jest błędem. Z drugiej strony, niedopatrzenia pod kątem prawnym mogą narazić na liczne konsekwencje. Prawnik od nieruchomości zapewnia pomoc już na etapie wyboru mieszkania. Warto zgłosić się na konsultację w przypadku jakichkolwiek nieścisłości bądź w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy ujawnione zostały nowe, wpływające na decyzję o zakupie, okoliczności.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska