Czy można wycofać pozew rozwodowy?

Nawet w trakcie toczącej się sprawy możliwe jest wycofanie pozwu rozwodowego. Co ważne, można zrobić to na każdym z etapów postępowania, jednak przed uprawomocnieniem się wyroku. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak wycofać pozew rozwodowy oraz ile to kosztuje.

Wycofanie pozwu rozwodowego a przepisy prawa

Cofnięcie pozwu o rozwód umożliwiają przepisy polskiego prawa. Wycofanie pozwu o rozwód jest dopuszczalne w myśl art. 203 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Powód może wycofać pozew w każdym stanie postępowania przed zamknięciem rozprawy. Aby to zrobić, konieczne jest napisanie i złożenie wniosku o wycofanie pozwu wraz z uzasadnieniem. Co istotne, przedmiotowy wniosek może być złożony przed doręczeniem pozwanemu lub przed pierwszym posiedzeniem sądu, ale też w toku trwania sprawy rozwodowej.

Jak wycofać pozew rozwodowy – ile to kosztuje?

Zgodnie z artykułem 79 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jeśli pozew o rozwód lub wniosek o separację zostanie wycofany z powodu pojednania stron jeszcze przed rozpatrzeniem przez sąd pierwszej instancji, sąd zwraca całą wpłaconą kwotę. W przypadku tych konkretnych spraw opłata wynosi 600 zł. Jeżeli jednak doręczenie pozwu pozwanemu już nastąpiło – sąd zwróci powodowi połowę uiszczonej opłaty.

Wycofanie pozwu o rozwód – gdzie złożyć wniosek?

Cofnięcie pozwu o rozwód powinno mieć formę pisemną. Stosowny wniosek o wycofanie pozwu rozwodowego składa się do sądu, który prowadzi sprawę. Wniosek taki można złożyć osobiście w sekretariacie sądu lub przesłać go pocztą. Warto jednak pamiętać, że jeśli sprawa już została skierowana do rozpoznania przez sąd, to decyzja o wycofaniu pozostaje w gestii samego sądu, który może podjąć decyzję o kontynuowaniu postępowania.

Jeśli interesuje Państwa pomoc doświadczonego prawnika specjalizującego się w zakresie prawa rozwodowego, to adwokat z Lublina Mariusz Janiga oferuje swoje fachowe usługi. Ma on bogatą wiedzę merytoryczną w obszarze, jakim jest prawo rodzinne i prowadzi dla swoich klientów sprawy o rozwód, separację, alimenty, podział majątku, ustalanie kontaktów z dziećmi czy również adopcje. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia prawnego w sprawach rodzinnych, warto umówić się na spotkanie konsultacyjne w naszej kancelarii, podczas którego będzie można omówić szczegóły sprawy oraz uzyskać profesjonalną poradę prawną. Zachęcamy do kontaktu!

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska