Co to jest separacja?

Co to jest separacja?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest separacja? Małżonkowie zmagający się z różnymi problemami w związku nie zawsze decydują się na rozwód. Czasem to sąd widząc, że któraś ze stron (lub obie strony) nie są do końca przekonane, czy na pewno chcą się rozstawać – zamiast rozwodu orzeka separację. Co ciekawe, jest ona możliwa nawet mimo braku zgody drugiego małżonka, a także w sytuacji, w której wina rozkładu pożycia leży po stronie małżonka żądającego separacji. Co daje separacja i ile może trwać?

Co to jest separacja?

Separacja może być pierwszym krokiem przed rozwodem. To stan, w którym orzekane jest czasowe uchylenie większości obowiązków małżeńskich z uwagi na zupełny (ale nie trwały) rozpad pożycia. Z chwilą uprawomocnienia separacji ustaje również wspólnota majątkowa.

Uchylenie wspólnoty majątkowej, a także pozostawienie małżonkom czasu na przemyślenia nierzadko wpływa na podjęcie dobrej decyzji co do przyszłości związku. Separację można uchylić lub zdecydować się na rozwód. Każda z tych czynności powoduje określone skutki prawne.

Co daje separacja?

Separacja daje przede wszystkim parze czas i szansę na ewentualną odbudowę relacji. Z punktu prawnego po orzeczeniu separacji małżonkowie nadal nimi pozostają (nie można zawrzeć kolejnego małżeństwa) niemniej uchylona zostaje wspólnota majątkowa. Co więcej, przed separacją należy ustalić podobne kwestie, jak przy rozwodzie tj. alimenty na dzieci, ustalenie kontaktów z dziećmi i przedłożenie tzw. porozumienia rodzicielskiego, a także uzgodnić inne sprawy majątkowe.

Co daje separacja? Szansę na sprawdzenie przez obie strony, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie, ale jeszcze przed oficjalnym orzeczeniem rozwodu.

Jak załatwić separację?

Skoro już wiadomo, co to separacja, warto również dowiedzieć się, jak przebiega jej proces formalny. Do postanowienia o separacji nie jest potrzebna zgoda obu stron. Wniosek o orzeczenie separacji może złożyć jeden z małżonków: powódka lub powód. Wniosek o separację powinno złożyć się do sądu okręgowego, który jest właściwym do miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków. Z doświadczenia wiemy, że sprawy o separację bywają stresujące i wymagają odpowiedniego wsparcia merytorycznego, dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszego doświadczenia. Pomożemy odpowiednio przygotować i uzasadnić wniosek.

W kancelarii adwokackiej Mariusza Janigi oferujemy kompleksowe, profesjonalne usługi prawne z zakresu prowadzenia spraw związanych z rozwodami i separacją. Do każdej sprawy podchodzimy w sposób indywidualny. Adwokat Lublin – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000



Adwokatura Polska