Jak się rozwieść?

Jak się rozwieść?

Jak się rozwieść? To pytanie każdego roku zadaje sobie kilkadziesiąt tysięcy polskich par. Aby rozwiązać związek małżeński, konieczne jest złożenie pozwu do właściwego sądu. W tym celu warto skorzystać z pomocy adwokata, który zadba o prawidłowe sporządzenie dokumentów. Kolejnym etapem jest sformułowanie przez współmałżonka odpowiedzi na pozew i wyznaczenie terminu rozprawy. W artykule wyjaśniamy, jak się szybko rozwieść i o czym należy pamiętać, podejmując decyzję o rozwiązaniu związku małżeńskiego.

Co to jest rozwód? Jakie są jego skutki?

Rozwód oznacza rozwiązanie małżeństwa przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Do najczęstszych powodów, przez które pary decydują się na ten krok, należą zdrada, problemy finansowe, niezgodność charakterów oraz nadużywanie alkoholu. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym przesłanką rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Oznacza to brak podstawowych dla funkcjonowania małżeństwa więzi – duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Ważne jest również to, czy występuje szansa, że małżonkowie wrócą do wspólnego życia.

Podejmując decyzję o rozwodzie, należy pamiętać, jakie skutki ze sobą niesie. Do najważniejszych należą:

  • prawo do zawarcia nowego związku małżeńskiego,
  • powstanie rozdzielności majątkowej małżonków,
  • wyłączenie od dziedziczenia,
  • w określonych przypadkach – obowiązek alimentacyjny.

Jak szybko się rozwieść? Cały proces zazwyczaj trwa kilkanaście tygodni, ale na czas wydania orzeczenia w sprawie wpływ ma wiele czynników. Znaczące jest między innymi to, czy mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie, czy bez orzekania o winie. Aby przyspieszyć proces, warto zadbać między innymi o odpowiednio sporządzony i kompletny pozew.

Jak się rozwieść krok po kroku?

Mało kto wie, jak rozwieść się z mężem lub żoną. Niezależnie od doświadczenia życiowego przed podjęciem kroków prawnych warto udać się do kancelarii adwokackiej, której specjalizacją jest prawo rodzinne. Doświadczony adwokat wyjaśni, jakie dokumenty oraz dowody należy przygotować. W razie potrzeby sporządzi też pozew o rozwód lub odpowiedź na pozew o rozwód.

Po zasięgnięciu porady prawnej należy złożyć dokumenty we właściwym sądzie okręgowym. Następnie odpis pozwu zostanie wysłany do strony pozwanej, która będzie miała możliwość przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Po upłynięciu terminu na złożenie odpowiedzi wyznaczona zostaje data rozprawy. W niektórych sytuacjach sąd orzeka rozwód już na pierwszym posiedzeniu. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie lub spraw, które obejmują kwestię władzy rodzicielskiej, rozpraw może być więcej.

Jak się szybko rozwieść, mając dziecko? Najlepiej przedstawić w sądzie rodzicielski plan wychowawczy, który uwzględnia dobro wszystkich potomków. To rozwiązanie często przyspiesza proces, ponieważ sąd nie musi dodatkowo rozstrzygać kwestii kontaktów z dzieckiem czy alimentów. Jeśli zastanawiasz się, jak się rozwieść w zgodzie, dojście do porozumienia w kwestii opieki nad potomkami jest doskonałym pierwszym krokiem. Temat wychowania potrafi bowiem budzić skrajne emocje.

Jak rozwieść się z żoną lub mężem? Podsumowanie

Rozwiązanie związku małżeńskiego niewątpliwie jest trudnym przeżyciem dla obu stron postępowania – zwłaszcza jeśli obejmuje również kwestię ustalenia władzy rodzicielskiej. Jak się rozwieść, mając dzieci? Aby zwiększyć swoje szanse na pomyślny wynik sprawy, najlepiej zwrócić się do doświadczonej kancelarii. Jeśli interesuje Państwa adwokat Lublin, zapraszamy do kontaktu.

Mecenas Mariusz Janiga posiada wieloletnią praktykę w zakresie prawa rodzinnego. Wyjaśnimy Państwu, jak się rozwieść, mając kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe. Dzięki profesjonalnej pomocy prawnej mają Państwo pewność, że podczas składania pozwu nie dojdzie do żadnych błędów formalnych.

Jako kancelaria zawsze wykazujemy dużą empatię w stosunku do klientów – bez względu na okoliczności i charakter sprawy. Doradzimy, jak się rozwieść z alkoholikiem, z żoną, która dopuściła się zdrady lub mężem wykazującym przemoc w stosunku do członków rodziny. Dzięki indywidualnemu podejściu mecenasa do każdego klienta mogą Państwo liczyć na pełne zaangażowanie i najwyższy standard obsługi.

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo rodzinne Prawo karne Prawo nieruchomości Prawo spadkowe Rozwody
Adwokat Mariusz Janiga
Kancelaria Adwokacka Lublin
20-023 Lublin, ul. Chopina 14/55

tel: 691 507 821
e-mail: [email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8-19
Sobota: 9-17

Numer konta bankowego:
75 1940 1076 4894 9928 0000 0000Adwokatura Polska